Et kõik ausalt ära rääkida, … olen kaugel arvamaks, et järgnev on midagi, milles olen erakordselt hea. Küll aga näen, et paljudel juhtudel domineerivad praktikad (lood), mis on inimestele/organisatsioonidele kahjulikud. Ja kui neid praktikad (lugusid) nähtavaks teha ning esitada alternatiivid, siis võivad paljud inimesed elada rõõmsamalt ja edukamalt. Inimesed ei ole ju rumalad, kuid aegunud harjumused võivad võtta palju vaba aega, raha, lähedaste heaolu, põhjustavad pingeid, …
Näen iga päev nii üksikisikute kui avalike- ja eraorganisatsioonide käitumises muuhulgas:
- jahmatavat digivõhiklikkust. Olgu selleks AI võimaluste eiramine, koosolekute aegade kokkuleppimine e-kirjalikult, mallide-vormide saatmine, digihügieen, printimismõtteviis … Näiteks, kui lapsevanem saab digivahendeid kasutades oma päevategemised 30 minutit varem lõpetatud, siis jääb tal aega lastele ja lähedastele
- väärtuste hägusust. Millest õieti lähtuda, kui kõhutunne ütleb, et asi ei ole õige? Kuidas eristada, mis on õige ja vale? Miks kõik tahavad rääkida, kuid keegi ei kuula? Kui näiteks puuduvad selged arusaamised moraali- ja eetikapõhimõtetest, väärtusruumist, siis võivad ekslikud arvamused põhjustada palju valu ja kannatusi.
- eesmärgipäratust ja alaealisust. Miks otsustavad paljud inimesed ja organisatsioonid unistada, mitte neid eesmärgiks seada ja realiseerida? Miks kuulatakse eriettevalmistuseta suunamudijaid, mitte ei loeta eelretsenseeritud erialakirjandust, kuigi see on suures osas kättesaadav ja AI vahendite kaudu kõikidesse keeltesse ning igale inimesele sobivas formaadis serveeritav?
Jah, enesele ja ühiskonnale kahjulik ebaefektiivsus, arvamuse- ja soovunelmatepõhine avaliku ruum viitab, et neis küsimustes domineerib palju vildakatest lugudest tõukuvaid praktikaid, mis võivad põhjustada ennasthävitavaid tagajärgi.
Mul oleks hea meel, kui saan aidata domineerivaid lugusid paljastada ning esitada alternatiive. Muutused jäävad ju igal juhul igaühe enda otsustas. Kui mul õnnestub kedagi aidata, on hästi, kui ei õnnestu, siis vähemalt proovisin.
Nii sündiski adulta.ee esialgsete eesmärkidega:
- Pakume teaduspõhiseid lahendusi ning võimalust ise igapäevastes otsustes eelretsenseeritud teadmusele tugineda – see kõik on käeulatuses! Aitame tehnoloogia ja tarkvara enda kasuks tööle panna, sest see võimaldab stressivabamat elu ning saad palju aega kokku hoida tegelemaks asjadega, mida oluliseks pead. Leiame adekvaatsed lahendused. Suuremate küünalde tootmine ei vii meid lähemale elektrivalgusele.
- Lähtudes Antiigist tuntud neljast väärtusest – (elu)tarkus, õiglus, julgus, mõõdukus – ning kasutades kuulamisoskuse arendamise tehnikaid, saad kujundada endale ja organisatsioonile selged orientiirid, praktilised oskused ja raamistiku eristamaks seda, mis on õige ja vale. Elamine ja töötamine ning ümbritseva mõistmine pidevalt suurenevas infomüras muutub selgemaks. Õige ja vale piiride selginemisel on rohkem neid inimesi, kes lähtuvad neist piiridest. Kui piirid on hägused, siis …
- Kasutades projektijuhtimise ja analüüsi parimaid praktikaid toetame sind ja sinu organisatsiooni unistuste ja eesmärkide saavutamisel. Määratleme probleemid, sõnastame selged eesmärgid ja lahendusteed tulemuste poole liikumiseks. Nii muudad võimatu võimalikuks ning asud kantiliku täiskasvanu teele – kasutades oma aru teed argumenteeritud teadlikke otsuseid ja võtad vastutuse tulemuste eest.
Õigus küll, aga miks adulta?
Kodulehe päises on tsitaat I. Kanti kuulsast esseest ning alaealisusest väljumine ongi selle kodulehe kandvaks eetoseks. Adulta tähendab ladina keelest ümber panduna täisealist. Kantilikult öeldes on täisealine keegi, kes suuda otsustada, kasutada omaenda aru ning võtta vastutus. Kui on keegi, kes koos minuga täisealisuse poole püüdleb, andke märku.